آخرین اخبار : 

جهان رمان، جهان تاریخ بیهقی + اختتامیه صدای تو خوب است

jahan roman

به گزارش آگه نیوز پنجمین نشست از جلسات «جهان رمان، جهان قصه های ایرانی» با هدف بررسی نسبت میان ادبیات کهن ایران‌ زمین و رمان و داستان مدرن در مجموعه شهرستان ادب برگزار شد.

این جلسه با عنوان جهان رمان، جهان تاریخ بیهقی با حضور دکتر محمد راغب، استاد دانشگاه و مسعود بُربُر، نویسنده برگزار شد که در آن به واکاوی تاریخ بیهقی از منظر مدرن پرداخته شد.

در این مراسم مسعود بربر به بررسی داستان ها از گذشته تا کنون پرداخت و در نهایت اشاره کرد که تاریخ بیهقی از نظر داستان نویسی یک شاهکار به شمار می آید و ما هنوز هم داستان هایی با این غنی نداریم و باید از زیردستی و چیرگی هنر بیهقی برای رشد داستان های مدرن استفاده کنیم.

roman1

در ادامه این جلسه دکتر راغب به صحبت پرداخت و با اشاره به آثار معاصر داستانی ایران افزود عده زیادی از داستان نویسان سعی در پیروی از بیهقی میکنند اما اینکه همه نویسندگان را متأثر از بیهقی بدانیم درست نیست. ضمن اینکه بیهقی از منظر روایی ویژگی هایی دارد که برای نویسنگان ما اصلا مطرح نیست ! او از این جهت که به نگارش تاریخ مشغول بوده است می بایست منظر صدق را هم در نگاشته هایش رعایت میکرد اما نویسندگان ما صرفا به نگارش داستان میپردازند و داستان اثری خیالی است و راستی در آن جایی ندارد.

 

همچنین مراسم اختتامیه نخستین مسابقه «صدای تو خوب است» با تقدیر از نفرات برتر برگزار شد.

این دوره از مسابقه صدای تو خوب است ویژه خوانش شعر حافظ  و سهراب سپهری بود که شرکت کنندگان با خواندن قطعه هایی از اشعار این دو شاعر بزرگ به رقابت با یکدیگر پرداختند.

sedaye too

در این مراسم مجید اسطیری به بیان نحوه جمع آوری آثار ارسالی پرداخت و سپس شیوه انتخاب نفرات برتر و ملاک ارزیابی داوران را توضیح داد.

در ادامه این مراسم عرفانپور مدیر دفتر شعر شهرستان ادب با اشاره به اهمیت خواندن اشعار بر تفهیم و تاثیر گذاری آنها گفت : شاعری که بتواند شعرش را خوب بخواند از شاعران دیگر جلوتر است.

این مراسم با معرفی و تقدیر از نفرات اول تا سوم به پایان رسید.

راستی اگر میتونید مطلب رو توی شبکه اجتماعی ها اشتراک بگذارید با این کارتون به پیشرفت ما کمک میکنید ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *