آخرین اخبار : 

اکران و نقد مستند های کوپریتو و جمعه قالی

header

به گزارش آگه نیوز مستند های «کوپریتو» و «جمعه قالی» در سالن سینما حقیقت به نمایش درآمد و سپس جلسه نقد و بررسی این دو مستند با حضور منتقد مهمان رضا صائمی برگزار شد.

مستند های کوپریتو به کارگردانی مهران فیروزبخت و جمعه قالی اثر مهدی اسدی یکشنبه گذشته در سالن سینما حقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اکران شدند و با حضور تماشاگران جلسه نقد و بررسی آنها برگزار شد.

کوپریتو مستندی از مهران فیروزبخت است که در پی سوال کودکی کارگردان ساخته شده است. مهران اهل زنجان است و از کودکی برایش این سوال مطرح بوده که یک کارخانه کبریت سازی به وسعت هشت هکتار در وسط شهر زنجان چکار میکند ؟!
او پی سوالش را میگیرد و در میابد که این کارخانه در ابتدا بیرون از شهر بوده اما امروزه با رشد زنجان در وسط شهر قرار گرفته است و سالهاست میان وراث قانونی و سازمان های مختلف بر سر تصاحب آن اختلاف است.

در ادامه این دغدغه فیروزبخت با انجمن کبریت آشنا میشود و از طرفی هم به تصاویر آرشیوی کارخانه دست می یابد و اینها همگی دست به دست هم میدهند تا او به ساخت کوپریتو بپردازد.

couprito

مستند دیگری که در این برنامه به نمایش درآمد مستند جمعه قالی به کارگردانی مهدی اسدی بود که به بررسی مراسم سنتی قالی شویی در مشهد اردهال میپردازد.

این مستند یک اثر فرم گراست که کارگردان انتقال مفاهیم را بر عهده تصویر گذاشته است.
اسدی در مورد این اثر گفت من برای این مستند به اطلاعات محدودی دسترسی داشتم و برای همین انتقال دهنده اصلی مفاهیم تصویر بوده است و برای آنکه صداهای موجود در تصاویر ذهن بیننده را جهت دهی نکند، سعی کردیم صداها را با جایگزینی موسیقی متن محو کنیم.

82314311-71185116

در ادامه این جلسه و پس از صحبت های کارگردان های این دو اثر، رضا صائمی به نقد و بررسی مستند های اکران شده پرداخت و نکات قوت و ضعف مستند ها را بیان کرد.

در بخش پایانی کارگردانان به سوالات مطرح شده پاسخ دادند و سپس جلسه توسط صائمی جمع بندی شد.

 

راستی اگر میتونید مطلب رو توی شبکه اجتماعی ها اشتراک بگذارید با این کارتون به پیشرفت ما کمک میکنید ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *