آخرین اخبار : 

نخستین جلسه از بوطیقا برگزار شد.

banner

به گزارش آگه نیوز نخستین جلسه از سری میزگرد های بوطیقا در شهرستان ادب برگزار شد.

این جلسه با محور کتاب «ادبیات در مخاطره» نوشته تزوتان تودوروف و با حضور ابراهیم اکبری دیزگاه، حسن صنوبری، محمدقائم خانی، محمدرضا وحیدزاده و بهاره ارشدریاحی برگزار شد.

قائم خانی در این جلسه با اشاره به نگاه متفاوت ادبیات در مخاطره به ساختار ها گفت این کتاب به ما کمک میکند بتوانیم تکلیف خودمان را با جایگاه فرم در ادبیات مشخص کنیم و نسبت آنرا با سایر جایگاه ها در ادبیات تعیین کنیم.

botiqa

اکبری دیزگاه با اشاره به این موضوع که تودوروف این کتاب را در اواخر عمر خود نوشته است آنرا به عبارتی توبه نامه وی برشمرد و گفت: نویسنده در این کتاب از حرف های قبلی خود فاصله میگیرد و آنها را نقد میکند و و در نهایت دلیل این اشتباه را نظام آموزشی غلط میداند که به جای موضوع به رشته پرداخته شده است.

در ادامه این جلسه صنوبری علت جذابیت کتاب را شباهت زندگی هنری نویسنده کتاب با زندگی ادبیات معاصر ایران دانست.
صنوبری با انتقاد از سیستم دانشگاهی گفت: امروزه دانشگاه های ما فرم گرا شده اند و این قضیه باعث شده که محتوا ها کمرنگ شوند و دانشجو و استاد در دام ساختار ها گیر کنند.

وحید زاده به جلد کتاب پرداخت و آنرا هوشمندانه برشمرد و ارتباط معنایی خاص بین طرح روی جلد و مفهوم مخاطره را ستود و گفت: مفهوم مخاطره را از چشمان تودوروف به خوبی میتوان دریافت و  لبخندی که در پشت جلد کتاب میبینم همان آرامشی است که خواننده پس از خواندن کتاب به آن میرسد.

میزگرد های بوطیقا هر دو هفته یکبار در موسسه شهرستان ادب برگزار میشود.

راستی اگر میتونید مطلب رو توی شبکه اجتماعی ها اشتراک بگذارید با این کارتون به پیشرفت ما کمک میکنید ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *